Přeskočit navigaci
Art Periscope Gallery

Aktuality

15.02.2021
Rozhovor o

Proč jste opět navrhli další „turistickou“ výstavu?

Po obrovském úspěchu vánoční výstavy „Tišnovské cesty za betlémy“, kde ve dvanácti zastaveních bylo vystaveno na 65 betlémů, jsme si řekli, že je škoda, že už tato akce skončila. Pořadatelé Město Tišnov, MěKS Tišnov a spolek Art Periskop doslova rozchodili občany Tišnova i širokého okolí a zachránili tak vánoční tradici v době, kdy žádné výstavy a akce se z důvodu epidemiologických opatření nemohly konat. A protože tento nouzový stav trvá i nadále, zkusíme zrealizovat ještě jednu „turistickou“ výstavu po Tišnově, tentokrát obrazů s názvem „Tišnov očima malířů“.
Tzn., že budou obrazy ve stejných výlohách jako betlémy?
Nebudou, některé výlohy se pro tyto účely nehodily nebo došlo ke změně majitelů a tak jsme vytipovali a domluvili zastavení nová, z minulé výstavy tam jsou pouze čtyři. Celou trasu vidíte na přiložené mapce. Obsahuje 10 expozic a trasa je o něco kratší než betlémová.
Termín jsme zvolili od 28.2. do 21.3. v době jarních vycházek.
Co je cílem této akce?
Hlavním cílem výstavy je umožnit nejen Tišnovákům, ale všem návštěvníkům, kulturní zážitek i v této době zákazů. Dojde opět ke spojení dobrého s užitečným a lidé se budou moci procházet účelově a obdivovat nejen umění ve výlohách, ale i jarní probouzející se přírodou.
Zajímavým bonusem je připomenutí si již letošní 15. výročí vyhlášení nejužší Koželužské uličky. Proto trasa vede i přes tuto uličku a poslední dvě zastavení jsou věnována právě obrazům s touto tematikou.
Které malíře návštěvníkům představíte?
Budou to malíři, kteří ve svých dílech zachytili tišnovské motivy. V prvním zastavení to jsou významní nežijící malíři: Josef Záhořanský, Emanuel Ranný, Bedřich Vala a Karel Formánek, ve druhé expozici to budou obrazy učitele Vladimíra Jůzy s připomenutím jeho nedožitých 90. narozenin.

Ve třetím zastavení se zase představí současní malíři: Milada Kollárová, Ivan Kulheim a Jiří Kristen a v další expozici - v koupelnovém studiu BAUMAT- bude mimo jiného k vidění obraz Tišnova od Stanislava Sedláčka o rozměrech 230 x 160 cm (!), který autor věnoval městu Tišnov. Obraz je trvale umístěn v tišnovském muzeu, ale vhledem k vládním nařízením si jej již dlouho nemohl nikdo prohlédnout. Děkujeme autorovi i řediteli MěKS za souhlas s jeho vystavením.
Tak to je velice zajímavá informace pro návštěvníky výstavy a řekněte,    na co se dál ještě mohou těšit?
V tomto čtvrtém zastavení budou ještě obrazy od Josefa Velčovského a Viktora Zakrynyčného. Další výloha v Autoservisu Peugeot  představí obrazy malířů Františka Jurky a Ivana Svatoše a v novém zastavení – ve výloze spolku INSPIRO – budou dominovat obrazy Pavla Mareše, doplněné o dřevoryty Karla Formánka a o autory: Markétu Dokládalovou, Jiřího Havla a Luboše Plachého. V atriu ZŠ 28. října se zase představí dvě regionální výtvarnice Mirka Vlčková a Hana Čuperová a v okně hotelu Květnice si budeme moci prohlédnout obrazy Stanislava Bělíka, který se letos dožívá 102 roků.
A to už se blížíme ke Koželužské uličce a k dalšímu vrcholu výstavy. Chystáte i tam nějaké překvapení?
Ano, všechny obrazy uliček (Koželužská, Ševcovská a Jirchářská) budou vystaveny v expozicích číslo 9 a 10. Bude to celkem jedenáct obrazů od různých malířů, kde bude dominovat triptych od Jana Hnátka. Zajímavým překvapením pro návštěvníky bude nové tričko s obrazem Koželužské uličky od Mistra Antonína Vojtka, které jsme nechali zhotovit k 15. výročí vyhlášení nejužší uličky v ČR agenturou Dobrý den z Pelhřimova.  Poslední zastavení výstavy je proto symbolicky ve výloze firmy JICOM, která přišla s tímto nápadem a uličku v roce 2006 sponzorsky opravila.

Ještě otázka, jak se bude řešit výstava po technické stránce?
Protože vše musí být zavřeno, tak zahájení bude v neděli 28. února 2021 v 15 hodin před kavárnou MěKS na ulici Brněnská, kde bude k dispozici mapka trasy a kde vždy cesta za obrazy bude začínat. V kavárně přes okýnko je možno si zakoupit mimo občerstvení i katalog nebo tričko s logem uličky.Jednotlivé expozice budou osvětleny v době od 17 do 21 hodin, kdy jsou pohledy na obrazy nejzajímavější. Pokud by chtěli návštěvníci výstavy přispět finanční částkou v rámci dobrovolného vstupného, jsou na výkladech vedle mapky QR kódy s adresou transparentního účtu ve spořitelně. Tato částka bude použita na režijní náklady výstavy.
Protože se jedná o jarní výstavu, budou některá zastavení doplněna o zahradnická aranžmá. Jedná se o firmy: Zahradnictví u Kopřivů, s.r.o.,   Zdeněk Daniel – zahradnictví, Ing. Jan Kopřiva – interiérové rostliny  a  květinářství FLOTINA, s.r.o., které sponzorsky přispěly ke zkvalitnění celé akce.Zbývá ještě poděkovat majitelům výloh za jejich uvolnění po dobu výstavy a také majitelům obrazů – 14 občanům nejenom z Tišnova – za zapůjčení svých děl na tuto zajímavou akci.

...více »

10.03.2018
Fotogalerie z výstavy Sedm krát deset soch a plastik

Fotogalerie zde.

...více »

27.01.2018
SEDM KRÁT DESET – tentokrát soch a plastik

    Společnost Art Periscope pořádá od 1. do 4. března 2018 ve spolupráci s OÚ Předklášteří další výstavu z cyklu Sedm krát deset, tentokrát věnovanou sochám a plastikám. Organizátorům výstavy se podařilo zajistit přímo hvězdné obsazení vystavujících, a tak tato kulturní akce opět slibuje nevšední zážitky.
    Účast přislíbil např. sochař Zdeněk Macháček st., který představuje špičku českého umění v autorově typickém materiálu – ve dřevě. Zdeněk Macháček uspořádal více než třicet samostatných výstav a zúčastnil se přibližně šedesáti kolektivních výstav doma i v zahraničí. Jeho sochy jsou známé ve Švýcarsku, Švédsku, Itálii, Spojených arabských emirátech, Rakousku a jinde.
    Dalším skvělým vystavujícím umělcem bude Jaromír Gargulák z Brna, jehož doménou jsou bronzové plastiky. Stal se osobitým tvůrcem střední generace, autorem, který se nesnaží prosazovat skandály či metodou tzv. uměleckých šoků, ale tím, co je výtvarnému umění nejvlastnější – silou myšlenek a estetickou noblesností. Vystavoval v New Yorku, Francii, Belgii, Itálii, Norsku, Slovensku, atd. A mezi jeho největší přátele patří další plánovaný vystavující umělec - kovář Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou. Od roku 1984 se zúčastňuje mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston v Helštýně u Lipníka, kde pravidelně získává ta nejvyšší ocenění. Nejedna jeho skvělá kovová plastika se právem dožaduje uznání svého magického založení. Již loňská účast Mistra Tasovského na výstavě v ovčíně v Předklášteří byla návštěvníky velice ceněna, stejně tak jako všude ve světě, kde Pavel Tasovský vystavuje.
    Velkým organizačním úspěchem pořadatelů bude také účast manželů Netíkových z Brna.  Martina Netíková nyní spolupracuje a vystavuje se svým manželem Jiřím po celé České republice i v zahraničí. Její tvorba se vyznačuje žensky citlivým pochopením vyjímečností řezbářského materiálu, jemnou poetickou modelací a výborným řemeslným zpracováním. Mistr Jiří Netík je zase znám precizními vypracovanými detaily výrazů obličeje a anatomickými detaily. Vlastní tvůrčí výpověď je zaměřena na duchovní zakotvení člověka žijícího na přelomu tisíciletí do kontextu přírody, vesmíru a historii lidstva. V loňském roce obdržel 3. cenu v prestižní světové soutěži řezbářů v italské Florencii.
    Regionálními vystavujícími budou např. Josef Kejda ze Skřinářova, Jiří Ondra  a Pavel Bortlík, oba z Tišnova. Řezbář Josef Kejda je znám především jako tvůrce dřevěných figurkových betlémů, na této výstavě však představí svoje dřevěné obrázky – reliéfy. Jiří Ondra je všestranný umělec, který nejenom vytváří kouzelné plastiky ze dřeva, ale také své sny dovede namalovat. Výstavu Sedm krát deset obeslal svými dřevěnými plastikami a soškami. Novou tváří výstav spolku Art Periscope bude Pavel Bortlík, známý svému okolí coby vynikající fotograf. Zřejmě ale rodinné geny (po matce, malířce Věře Bortlíkové a po otci, sochaři a restaurátorovi, Petru Bortlíkovi) fungují a tak se představí jako tvůrce betonových plastik a reliéfů.
    Výstava Sedm krát deset soch a plastik se bude v prostorách Obecního úřadu  Předklášteří konat od 1. do 4. března 2018, otevřena bude vždy od 9 do 18 hodin.    V neděli 4.března bude výstava od 14 hodin završena kulturním programem - moderátorka Bára Kulhánková vyzpovídá přítomné vystavující umělce a všem zahraje posílené kvarteto Tišnovského komorního orchestru. Nenechte si ujít tuto jedinečnou výstavu.

...více »

30.12.2017
Fotogalerie z derniéry výstavy "Betlémy od Předklášteří po Mexiko"

Fotogalerie zde.

...více »

27.12.2017
Fotogalerie vystavených betlémů - 2. část

Fotogalerie zde.

...více »

17.12.2017
Fotogalerie vystavených betlémů - 1. část

Fotogalerie zde.

...více »

17.12.2017
Fotogalerie z vernisáže výstavy

Fotogalerie zde.

...více »

11.10.2017
Fotogalerie z výstavy Sedm krát deset grafik a kreseb

Fotogalerie zde.

...více »

21.09.2017
Fotogalerie z derniéry výstavy "Z jiného světa "

Fotogalerie zde.

...více »

19.09.2017
Fotogalerie z výstavy "Z jiného světa "

Fotogalerie zde.

...více »

17.08.2017
Umění Z jiného světa prozáří ovčín v Porta Coeli

...více »

30.06.2017
Pozvánka na akce Art Periscope – podzim 2017

Pozvánka na akce Art Periscope – podzim 2017

 

Vážení příznivci společnosti Art Periscope,

léto je v plném proudu, prázdniny za dveřmi - dovoluji si vás tedy pozdravit a popřát vám všem hezkou dovolenou a příjemné prožití letních měsíců. Chtěl bych vás také ale upozornit na akce, které připravujeme na druhé pololetí tohoto roku a na které jste srdečně zváni:

 

Unikátní retro kalendář na rok 2018

Nástěnný regionální kalendář, tentokrát již s pořadovým číslem 17 a opět z dílny Zdeňka Jílka, právě vzniká a ponese název Tišnov mezi staletími. Kalendář vydává Art Periscope ve spolupráci s městem Tišnovem. Jedná se o porovnání dávných fotografií se současnými, přičemž se fotograf Michal Beneš snažil vytvořit nové záběry ze stejného místa jako před sto lety. Sami budete moci posoudit, jak se mu to povedlo. Unikátní kalendář se opět vydává v omezeném nákladu a přináší svým tématem zajímavé a velmi oblíbené “foto-srovnávačky”, které jistě potěší nejenom tišnovské občany. Křest kalendáře se uskuteční 17. 9. v rámci výstavy v Porta Coeli (viz další odstavec).

 

Kollárová a Vojtek v Porta Coeli

Další akcí připravujeme společně s MěKS Tišnov – jedná se o společnou výstavu děl Milady Kollárové (velkoplošné tapisérie) a Antonína Vojtka (60 moderních obrazů) v překrásných prostorách bývalého ovčína v areálu Porta Coeli v Předklášteří. Výstava se uskuteční ve dnech 15. - 17. září 2017 a v neděli bude doplněna bohatým kulturním programem. Vystoupí zde mimo jiných zpěvák a cimbalista Roman Veverka se svým „modrým cimbálem“ a zazní moderní písně lidově a lidové písně moderně. Jedná se o unikátní experiment spojit moderní umění se starými prostorami a doplněný neobvyklou hudbou.

 

Pokračování úspěšné výstavy Sedm krát deset

V říjnu to nás i vás čeká další výstava společnosti Art Periscope, tentokrát v osvědčené spolupráci s OÚ Předklášteří, a to pokračování cyklu Sedm krát deset. Sedm špičkových grafiků představí svoje práce ve dnech 6. - 8. října 2017 v prostorách OÚ Předklášteří. V neděli 8. října bude vernisáž doplněna o zajímavý kulturní program.

 

Betlémy letos podeváté

A advent již tradičně patří v Předklášteří betlémům. Letos proběhne již 9. ročník této oblíbené předvánoční výstavy s názvem Betlémy z Předklášteří, přes Banát až po Mexiko. Výstava bude otevřena ve dnech 9. až 17. prosince 2017.

 

 

Zdeněk Jílek za společnost Art Periscope

...více »

10.03.2017
Fotogalerie z prodejní výstavy "Sedm krát deset"

V neděli odpoledne dne 5. března 2017 se sešla v prostorách OÚ Předklášteří spousta návštěvníků avizované výstavy obrazů se zvláštním názvem "Sedm krát deset". Všichni byli zvědaví, jednak na výběr obrazů od sedmi známých špičkových malířů a jednak také na to, zda skutečně všichni přijedou. Oboje naplnilo očekávání a tak mohla moderátorka celé akce Bára Kulhánková vyzpovídat postupně Miladu Kollárovou z Brna, Ivana Svatoše z Prahy, Stanislava Bělíka z Doubravníku, Stanislava Sedláčka z Brna, dalšího pražského malíře Josefa Velčovského, Ivana Kulheima z Brna a Antonína Vojtka z Břeclavi.

O hudební zážitek se postaralo žesťové trio ze ZUŠ v Tišnově a swing band GASTRO REINHARD. Jako bonus vystoupil s touto skupinou zpěvák Jiří Duchoň, který se zde objevil jako návštěvník výstavy (a byl poznán).

Fotogalerie zde.

...více »

08.01.2017
Fotogalerie z Derniéry výstavy "(Nejen) historické betlémy a andělé"

Fotogalerie zde.

...více »

04.01.2017
Fotogalerie vystavených betlémů

Fotogalerie zde.

...více »

23.09.2016
Kalendář Významné osobnosti Tišnovska 2017

Právě v těchto dnech vychází dlouho očekávaný a avízovaný nástěnný kalendář na rok 2017 s názvem Významné osobnosti Tišnovska, který vydává tradičně společnost Art Periscope ve spolupráci s městem Tišnovem.

Jedná se opět o výpravný regionální kalendář, tentokrát připomínající význam a věhlas některých našich - již nežijících – spoluobčanů. V tomto unikátním díle jsou představeni Emanuel Ranný, Vladimír Josef Procházka, Karel Seyfert, Karel Fic, Boženka Škrabálková, Lubomír Kostelecký, Alois Řezáč, Jan Šmarda, Anna Pammrová, Andrej Sučko, Petr Fruhwirt a Josef Šindar.

Kalendář vychází jako obvykle v omezeném nákladu několika set kusů a předpokládá se, že bude zase brzy rozebrán. Pokud byste rádi tento originální počin získali, pak vězte, že letos se bude prodávat v TIC na ul.Brněnská 475, v tišnovském muzeu a ve V- galerii pana Vaščáka na ul. Jungmanova. K dostání bude pravděpodobně také na dalších akcích pořádaných společností Art Periscope, např. při oslavách 10. výročí otevření nejužší uličky Koželužské 12. listopadu a také během výstavy betlémů ve dnech 10. až 18. prosince v prostorách OÚ Předklášteří.

Kalendář bude pokřtěn v sobotu 24. září 2016 ve 13,30 hodin na náněstí Míru v Tišnově, u příležitosti svatováclavských hodů.

 

Zdeněk Jílek (Art Periscope)

 

...více »

16.06.2016
TIŠNOVSKÉ ULIČKY bodovaly v soutěži Kalendář roku 2016

Kalendář pro rok 2016 s názvem Tišnovské uličky, který vydalo město Tišnov a společnost Art Periscope, byl na doporučení výběrové komise přihlášen do 16. ročníku soutěže Kalendář roku 2016 pořádané časopisem Typografia. Letos bylo hodnoceno 51 kalendářů a výsledky byly vyhlašovány 9. května v reprezentačních prostorách Poslanecké sněmovny v Praze. Hodnocení odborné komise probíhá v několika kategoriích a na závěr soutěže je určen absolutní vítěz, který obdrží cenu Grand Prix. Tu letos získal kalendář Ivo Přeček – experimentátor, fotograf 2016. V dalších kategoriích zvítězily např. kalendář Proměny 2016 - nadace Archa Chantal nebo Příběhy 2016 – hrdinové z dílny nadace Kapka naděje. Cenu veřejnosti (hlasování probíhalo elektronicky) obdržel kalendář Karolus Quartis 2016 – Univerzitas Carolina Pragensis, a porazil tak o pouhých 54 hlasů Tišnovské uličky 2016. Děkujeme všem hlasujícím – fanouškům – našeho kalendáře. V tak velké konkurenci náš regionální kalendář na cenu nedosáhl, ale rozhodně se neztratil a úspěšně reprezentoval Tišnov. A co se nepodařilo letos, může se stát příští rok. Neboť další originální regionální kalendář na rok 2017 s názvem Slavné osobnosti Tišnovska II je již v plné přípravě a pokřtěný bude 12.11.2016.

                                                                                                                 Zdeněk Jílek za společnost Art Periscope

...více »