Přeskočit navigaci
Art Periscope Gallery

Program

6.10. - 8.10. 2017 | Sedm krát deset grafik

OÚ Předklášteří

 

Pokračování úspěšné výstavy Sedm krát deset

 

Společnost Art Periscope a obec Předklášteří pokračují v cyklu výstav Sedm krát deset. Po úspěšné jarní výstavě malířů to bude od 6. - 8. října 2017 akce s názvem Sedm krát deset grafik a kreseb. Výstava bude opět v prostorách OÚ Předklášteří otevřena denně od 9,00 – 18,00 hodin a v neděli od 14,00 hodin bude završena bohatým kulturním programem. Vystoupí zde swingová skupina GASTRO REINHARDT a moderování se  ujme, stejně jako při minulých akcích Art Periscope, skvělá Barbora Kulhánková.

Organizátorům se podařilo shromáždit velmi kvalitní práce od špičkových umělců. Zastoupení zde bude mít i Slovensko, a to z tvorby manželů Piačkových. Malířka           a grafička Júlia Piačková (nar. 1961) se narodila v Hlohovci a vystudovala VŠVU            v Bratislavě pod vedením prof. Igora Rumanského. Její tvorba je často až magická, poznamenaná zaujetím pro krásu hlubotiskové grafické realizace. Igor Piačka , narozen 1962 v Třebíči, žil hned po narození na Slovensku. V letech 1983 – 1989 vystudoval VŠVU u prof. Albína Brunovského. Upřednostňuje figurální tvorbu, mimo jiných ocenění obdržel na mezinárodním bienále grafiky v Pekingu cenu s názvem Tai – he Masterpiece. Úspěšně vystavuje své práce po celém světě.
Dalším umělcem bude Emanuel Ranný ml., který je svoji tvorbou znám po celém světě, ale v našem regionu již delší dobu nevystavoval. Získal celou řadu ocenění ve Francii, Slovinsku, Polsku, Makedonii, Srbsku nebo prestižní grafické ceny v Praze     v letech 1990, 2000, 2009. Je členem Sdružení českých grafiků umělců Hollar.
Na výstavě budou zastoupeni i naši současní přední malíři a grafici Ivan Svatoš a Antonín Vojtek, kteří u nás pravidelně vystavují. Obrazy jsou nám již známé, a tak se nechme překvapit jejich grafickými listy.
Prvním vystavujícím nežijícím malířem a grafikem je Karel Formánek, od jehož narození letos uplynulo 110 roků. Zemřel v roce 1992 a celý život se v malířství věnoval  především grafice a akvarelu. Studoval na SUŠ v Brně u prof. Petra Dillingera, byl členem SVU Aleš a také SČVU. Největším dědictvím z jeho grafik je zachycení dnes již historického Tišnova a okolí.
O Josefu Jamborovi je v současných periodikách, vzhledem k jeho 130. výročí od jeho narození, uveřejněno dostatek informací. Na naší výstavě však Mistr Jambor nemůže chybět a bude zde vystaveno dvacet grafik z jeho pozůstalosti.
Umělec, který rovněž není v našem regionu často vystavován, je Bohdan Lacina.
Narodil se v dnešním Sněžném v roce 1912. Studoval na brněnské technice a později na pražské Vysoké škole architektury. Jeho pedagogy byli m.j. Oldřich Blažíček a Cyril Bouda. V roce 1941 se seznámil s Františkem Halasem a Oldřichem Menhartem, typografem, což se odrazilo v jeho trvalý vztah ke knižní grafice. Ilustroval více jak 60 knih. Zemřel ve Sněžném v roce 1971.
Součástí výstavy bude v zasedací místnosti nabídka obrazů Emanuela Ranného staršího z jeho pozůstalosti. Srdečně vás zveme na tuto zajímavou výstavu.

                                                                                                                                                   Zdeněk Jílek
                                                                                                                           za společnost Art Periscope